Kam se hodí mini PC

Existuje celá řada situací, kdy není nasazení velkého, výkonného a žravého stolního počítače možné nebo žádoucí. Důvodem může být nedostatek prostoru, potřeba zařízení skrýt před zraky návštěvníků, estetické provedení místa instalace nebo důraz na co nejnižší spotřebu.




Jistě bychom vymysleli i další argumenty, proč by mohla být právě sázka na mini PC tou nejlepší volbou. U mini PC lze narazit na řadu podobností s all-in-one počítači – pokud totiž pomineme monitorovou část, často vycházejí ze stejného nebo podobného základu a ze snahy maximálně šetřit prostorem. Někteří výrobci s možností, že se mini PC stane jakýmsi pomyslným stavebním kamenem počítače typu vše v jednom, dokonce přímo počítají a nabízejí za tímto účelem speciální příslušenství nebo uzpůsobené monitory, kam lze kompaktní počítač šikovně zakomponovat.

Mini PC mají všestranné využití

Mini PC však nemusí být nutně propojeno pouze s počítačovým monitorem, běžně se kombinuje také s velkoplošnými obrazovkami nebo třeba televizory či projektory. Ostatně, právě pro jednodušší řešení digital signage či obecně jako univerzální zdroj obrazu se hodí skvěle. Dalším možným využitím jsou např. kanceláře, recepce, ordinace, hotelová lobby, ale třeba i restaurace či obchody, kde mohou zastat funkci kompaktního a elegantního pokladního systému. V neposlední řadě mohou být mini PC nasazeny v malých firmách, a dokonce i v domácnostech či dětských pokojích, kde ušetří nějaký ten prostor, budou dobře vypadat (nebo třeba naopak nebudou díky svým malým rozměrům vůbec vidět), ale svým výkonem a vlastnostmi často více než dobře vyhoví veškerým požadavkům. Někteří uživatelé také tento typ počítačů používají ve svých obývacích pokojích jako všestranné multimediální zábavní centrum. Malý počítač lze navíc v případě potřeby také velmi dobře fyzicky zabezpečit a zároveň i snadno přenášet či převážet, takže se může hodit i pro uživatele, kteří střídají více pracovišť a z jakéhokoli důvodu nechtějí či nemohou používat notebook.

Výkon by neměl být problémem

Mini PC jsou dnes dostupné v široké škále konfigurací a ty nejlevnější z nich s cenami začínají již pod deseti tisíci korunami. V tomto případě je samozřejmě nutné počítat jen se základním výkonem, který bude vhodný pro kancelářskou práci, jednodušší (internetové) prezentace nebo třeba pro přehrávání fotografií a videí. Takové počítače nabídnou jen nízko taktované (často úsporné procesory), malou RAM i nepříliš štědré úložiště. Na druhou stranu lze i pro ně najít využití, při kterých bez problémů obstojí. Spolu s cenami roste i výkon a další výbava. Ve vyšších konfiguracích lze počítat i s výkonnými procesory od Intelu (včetně varianty i7) i AMD (včetně Ryzen řady 5 a 7), které už lze označit za dostatečně výkonné pro většinu činností. Stejně tak není problém získat větší RAM a prostornější úložiště. Na druhou stranu většinou není možné spoléhat na jakýkoli vyšší grafický výkon, ten v drtivé většině případů leží na bedrech integrovaných čipů. Limitem by neměla být ani konektorová výbava. Kvůli menším rozměrům sice většinou nelze počítat s takovým množstvím a rozmanitostí portů jako u klasických stolních počítačů, ale v běžných situacích by měl být portů dostatek. Bez problémů lze najít i zařízení s moderními rozhraními včetně USB-C i různými digitálními obrazovými výstupy. Zejména univerzální USB-C může být skutečně užitečné, protože jediným kabelem umožňuje vyřešit otázku napájení, přenosu obrazu i připojení dalších periférií. Složitější to může být s výměnou či upgradem osazených komponent. Samozřejmě záleží na provedení konkrétního modelu, teoreticky může být budoucí výměna alespoň některých součástí výbavy možná (nejčastěji RAM, SSD či HDD apod.), ale nemusí to platit ve všech případech a rozhodně to nemusí být uživatelsky nijak intuitivní a snadné… Jak u konektorů, tak vnitřní výbavy se tak skutečně vyplatí vše předem dobře promyslet, protože pozdější řešení chybějících konektorů nebo třeba malé paměti by nemuselo být zrovna jednoduché.

Alternativ je na trhu dostatek

Ačkoli v dnešní nejisté době nemusí být všechny modely dostupné tak snadno a rychle, jak jsme byli ještě nedávno zvyklí, výrobci nabízejí širokou nabídku mini PC v různých cenových hladinách. Nalézt je můžeme v portfoliích většiny hlavních dodavatelů včetně Aceru, Asusu, Dellu, Fujitsu, HP či Lenova. O přízeň zákazníků i v tomto segmentu navíc bojují i společnosti jako Apple či Intel nebo mezi výrobci počítačů méně etablované firmy jako MSI či Gigabyte.

Autor: František Doupal, zdroj: www.rmol.cz